اگه یه برنامه نویس هستید بهتره که این مطلب رو تا انتها مطالعه کنید، بهتون قول میدم که به حقایق تازه ای رو درباره خودتون پی میبرید فقط کافیه که صبور باشید و این پست رو تا انتها مطالعه کنید.

حقیقت اول

تاحالا به این فکر کردید که وقتی تو پروژه تون دچار مشکل میشید چه قدر زمان میبره که از کسی کمک بگیرید نسبت به مواقعی که مشکل مربوط به کد نویسی نیست؟ خب جواب خود من به این سوال اینه که معمولا بیشتر از مواقع عادی زمان نیاز دارم تا از کس دیگه کمک بخوام حالا به نظرتون چرا ؟ خب باید بگم که برنامه نویس ها چون با کد نویسی و منطق سرکار دارن این جوری فک میکنن که خب من یه برنامه نویس هستم کدها هم که همش منطق هستن پس از اونجایی که من به منطق برنامه نویسی اشراف دارم پس باید بتونم به تنهایی از پسش بربیام واسه همین سعی میکنیم که هر جور شده اول از همه با دانش خودمون از برنامه نویسی مشکل رو رفع کنیم واسه همین هم زمان بیشتری رو صرف میکنیم.

حقیقت دوم

حالا اگه از حقیقت اول رد بشیم و خودمون رو راضی کنیم که به هر نحوی از کمک استفاده کنیم باید بهتون بگم که همیشه آخرین راه برای یک برنامه نویس کمک گرفتن از همکارشه یعنی چی ؟ یعنی اینکه ما برنامه نویس ها از هر راهی استفاده میکنیم تا بلکه مجبور نشیم از همارمون بپرسیم ” فلانی من تو این قسمت پروژه مشکل دارم میشه بهم کمک کنی”. شاید یه جورایی حس میکنیم که مطرح کردنش با همکارمون ممکنه جلوه جالبی نداشته باشه.

حقیقت سوم

حالا بیاید از حقیقت دوم هم رد بشیم و آخرین راه درخواست کمک یعنی کمک گرفتم از همکاران رو انتخاب کنیم. خب باید بگم که به صورت ناخودآگاه موقعی که دارید مشکل رو براشون توضیح میدید تا کمکتون کنن سعی میکنید تا جایی که امکان داره از دادن اطلاعات یا به عبارت دیگه از بیان عمق مشکل خودداری میکنید چون در هر صورت شما به صورت مستقیم یا یر مستقیم مسئول این پروژه و همچنین مشکل بوجود اومده هستید پس دوس هم ندارید که همکارتون از میزان مشکل با خبر بشن.

حقیقت چهارم

به طور قطع میتونم بگم که همه برنامه نویس ها نزدیک به ۳۰ درصد از زمان پروژه رو صرف گشت و گذار و بالا و پایین کردن کدهای خودشون میکنن حالا این گشت گذار گاهی اوقات بی دلیله و گاهی هم برای رجوعی به بخشی از کد هست.

حقیقت پنجم

بیشتر برنامه نویس های موجود ۳ تا ویژگی رو همزمان با هم دارن حالا این سه تا چی هستن ؟ خب باید بگم که این ویژگی ها عبارتند از مرد بودن ، جوان بودن و همینطور سفید پوست بودن. شاید بگید که یکم مغرضانه است ولی خب این یکی رو من نمیگم اینو مرکز آمار آمریکا میگه به منم مربوط نیست.

حقیقت ششم

به نظرتون تعمیر و نگهداری پروژه چه میزان از هزینه هر پروژه رو شامل میشه ؟ خب اگه اطلاع ندارید باید بگم که این مبلغ چیزی بین ۴۰ تا ۹۰ درصد از مبلغ کل پروژه رو شامل میشه که درجای خودش مبلغ بسیار هنگفتی میشه.

منبع

شیوا محمدی