همانطور که گوگل با انتشار نسخه Go از اندروید اوریو، آن را برای دستگاه های ضعیف و کند نیز بهینه ساخت، اکنون کار بر روی نسخه بعدی اندروید را شروع کرده است که با عنوان اندروید P شناخته می شود.

اخیرا تعدادی طرح از پروژه های منبع باز اندروید (Android Open Source Project یا AOSP) برای افزودن قابلیت پشتیبانی از پخش تون ضبط صدا، با عنوان تون فرکانس ۱۴۰۰ هرتزی، ایجاد شده است که می تواند خود را هر ۱۵ ثانیه یکبار پخش نماید در حالی که فرایند ضبط نیز در حال انجام است.

این تون صدا به جریان صدای خروجی اضافه خواهد شد و این امکان را فراهم می کند تا طرف مقابل در آنسوی تماس نیز آن را بشوند. البته باید توجه داشته باشید، این به شرط “سازگاری تنظیمات مورد نیاز مناسب” امکان پذیر است، هرچند چنین سازگاری، ممکن است در همه جا وجود نداشته باشد و وابسته به مقررات محلی برای مکانی است که دستگاه در آنجا استفاده شده و تماس برقرار می شود. به همین دلیل است که متعهد شده اند تا شرکت های ارایه دهنده خدمات، این امکان را داشته باشند که بتوانند طبق مقررات پیکربندی را انجام دهند و در صورت لزوم این تون را غیرفعال نمایند.

اگرچه به طور خاص به یک رابط برنامه نویسی نرم افزار کاربردی همگانی (Public API) اشاره نشده است که بتواند تماس های ضبط شده را در اپلیکیشن های توسعه دهندگان باز نماید اما قطعا اینطور می توان برداشت کرد که این قصد را دارند، همانطور که چندین بار نیز به این نکته اشاره کرده اند که اپلیکیشن های کاربردی و مناسب ضبط در دسترس خواهند بود.

شاید این نکته قابل توجه باشد که در طول این سال ها این قابلیت در اندروید نیز در دسترس بوده است اما گوگل اغلب دسترسی توسعه دهندگان را به آن محدود نموده بود. تولیدکننده تجهیزات اورجینال (OEMs) مانند سامسونگ، شیائومی و وان پلاس نیز به صورت غیر رسمی در این سال ها اقدام به عرضه دستگاه های سازگار با این قابلیت کرده اند. برخی حتی اجازه دسترسی به این مزیت را به اپلیکیشن های پلی استور داده اند.

با اینکه به نظر می رسد گوگل با توسعه نسخه بعدی اندروید، به سمت محدود کردن دسترسی به برخی APIهای مخفی پیش می رود، اما شاید دسترسی به برخی از قابلیت هایی کاربردی را نیز که تاکنون تحت محدودیت قرار گرفته اند، امکان پذیر شود.

منبع

 

شیوا محمدی