از اولین روزی که زبان برنامه نویسی برای کودکان دنیا معرفی شد ۵۰ سال می گذرد. گوگل در این روز در راستای هفته علوم و آموزش کامپیوتری، سرویس «Google Doodle» 50 سالگی برنامه نویسی کودکان را جشن گرفت. در ادامه به برنامه ها و زبان های آموزش برنامه نویسی که برای کودکان معرفی شده اند اشاره کرده ایم.

Google Doodle

اگرچه این بازی ظاهری بچه گانه و ساده دارد و کاراکترهای آن شبیه کاراکترهای کارتونی هستند، اما طراحی بازی اصلا کار بچه گانه ای نبود و اتمام آن توسط ۳ تیم متخصص با نام های Google Doodle، Google Blocky و یک تیم محققین از موسسه MIT Scrath انجام گرفته است.

این بازی بر اساس زبان برنامه نویسی Scratch طراحی شده و در آن بازیکنان با استفاده از یک سری کدها باید کاراکتر خرگوش داخل بازی را به اطراف حرکت دهند.

Scratch

زبان Scratch یکی از چندین زبان و ابزار برنامه نویسی متناسب با روحیات کودکان است که به آنها نحوه کدنویسی را آموزش می دهد. نرم افزار برنامه نویسی این زبان هم مانند یک بازی کودکانه طراحی شده و کودکان در حین بازی بایستی کدهای دستوری را همانند پازل در کنار یکدیگر قرار دهند تا یک خط کد صحیح را به وجود بیاورند.

در نرم افزار scratch هم مانند بازی Google Doodle کودکان بایستی کدهای دستوری را در کنار یکدیگر قرار دهند تا دستورالعمل صحیح برای حرکت کردن کاراکتر داخل بازی به وجود بیاید. این بازی در عین سادگی، کدنویسی پایه را با استفاده از بازی و سرگرمی آموزش می دهد.

Blocky

این زبان هم یکی دیگر از پلتفرم های آموزش تصویری کدنویسی است که البته تنها برای کودکان طراحی نشده است. در حالی که پلتفرم Scratch برای کودکان ۸ سال به بالا توصیه می شود اما Blocky به دلیل پیچیدگی بیشتر برای سنین ۱۰ به بالا توصیه می شود.

Alice

Alice در اصل یک رابط برنامه نویسی برای سنین ۱۰ سال به بالا است و در حین بازی کدنویسی را هم به کودک آموزش می دهد و باعث افزایش خلاقیت کودکان در برنامه نویسی هم می شود.

Swift Playground

اگر مایل هستید فرزندانتان نرم افزارهای برنامه نویسی را بر روی آیپد اجرا کنند، باید بدانید که اپلیکیشن Swift Playground در کنار جذابیت و سرگرمی که برای فرزند شما به ارمغان می آورد، کدنویسی به بهترین نحو ممکن را هم به او آموزش می دهد.

Twine

این نرم افزار هم برای آموزش برنامه نویسی به کودکان بالاتر از ۱۲ سال طراحی شده و آموزش را بیشتر از طریق داستان به کودکان آموزش می دهد.

Lego Mindstorm Robotics

این برنامه هم آموزش برنامه نویسی برای کودکان را با یک نگرش متفاوت آموزش می دهد و اکثر آموزش ها بر پایه علم روباتیک طراحی شده اند.

Kodu

اپلیکیشن Kodu توسط مایکروسافت و در اصل برای کنسول ایکس باکس طراحی شده و کودکان با استفاده از این اپلیکیشن می توانند دنیای ۳بعدی را طراحی و کشف کنند.

منبع

شیوا محمدی