وقتی کسی سوال میکند ” حقوق برنامه نویس چقدر است ” معمولا با جوابهای سلیقه ای و مختلفی روبرو میشود. اکثر این جوابها متعصبانه و با اطلاعات کم داده میشوند. در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که حقوق برنامه نویس چقدر است و تابع چه متغبرهایی است.

من در بین برنامه نویسان و حتی دوستان برنامه نویس خودم، این موضوع را زیاد میشنوم که کار برنامه نویسی را با برنامه نویسی در کشورهای خارجی مقایسه میکنند. همیشه به این دوستان میگویم که مشکل از مدیران نیست که حقوق برنامه نویسان ایرانی کم است. در کشوری که قانون کپی رایت وجود ندارد، زنجیره تولید و ارائه نرم افزار، بسیار ضعیف خواهد بود و درآمدهای مبتنی بر IT افت شدیدی خواهند داشت. وفتی من و شمایی که کارمان برنامه نویسی است، از این همه نرم افزار کرک شده استفاده میکنیم، قطعا باید این مطلب را بدانیم که صنعت نرم افزار، بدون وجود قانون کپی رایت، صنعتی ضعیف خواهد بود و پتانسیل درآمدزایی آن، در حدی که باید باشد نیست.

این موضوع در کنار تمام ضعف های مدیریتی و باند بازی ها و سایر مشکلات تولید و ارائه نرم افزار، این صنعت را دچار ضعف کرده. اما شکی نیست که این صنعت آینده شدیدا روشنی دارد. بگذریم. برویم به سراغ آمارها:

حقوق برنامه نویس چقدر است ؟

برای اینکه سلیقه ای و بدون مدرک صحبت نکرده باشیم، آمار ارائه شده از طرف سایت Iran Talent در سال ۱۳۹۴ را ملاک صحبت هایمان قرار میدهیم:

همانطوری که در تصویر مشحص است، دریافتی برنامه نویس های آماتور معمولا زیر ۳ میلیون است. این مبلغ معمولا در بازه ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و دویست قرار دارد.

نکته بسیار مهم اینکه سابقه کار حرفه ای شما، در حقوق و استخدامتان نقش موثری دارد. این آمار کاملا مشخص است و نیاز به توضیحات اضافه تری نیست.

چشم انداز شغل برنامه نویسی

در شغل برنامه نویسی دو نکته بسیار مهم وجود دارد:

  1. شما قرار نیست برنامه نویس باقی بمانید!!! واقعیت این است که یک برنامه نویس نمیتواند چندین سال متوالی کد نویسی کند. پس باید حیطه کاری اش را به سمتی ببرد که مدیریت شده تر کار کند. یک پیشنهاد دوستانه. یک اقیانوس به عمق بیست سانتی متر نباشید. مهارتهایتان را به سمتی هدایت کنید که با تجاربی که کسب میکنید، بتوانید پروژه های نرم افزاری را سرپرستی یا مدیریت کنید. آینده کار شما باید به سمت مدیریت و ارائه راهکار باشد. نه کدنویسی صرف
  2. حواستان به تکنولوژی ها باشد. در طول کارتان یک نکته مهم را خواهید دید. افرادی به گروه شما اضافه میشنوند که به واسطه تکنولوژی ها، در نقطه شروع از شما جلوتر هستند. پس چه چیزی شما را از آنها متمایز میکند؟ در ادامه برایتان توضیح میدهم.

تجربه ها برگ برنده شما هستند

یک داستان واقعِ: چند سال پیش وقتی که تمام دوستان و همکارانم برای کار با دیتابیس از روش های دستی ADO استفاده میکردند، به فکرم رسید که برای جلوگیری از این همه کار تکراری، یک ORM حرفه ای بسازم. ORM را ساختم و مدت ها از آن استفاده کردم. اما وقتی مایکروسافت، Entity Framework را به بازار ارائه کرد و مبتدی ترها آن را یاد گرفتند، در نقطه شروع از من جلوتر بودند. شاید هیچ کدام از آنها نتوانند یک ORM به قدرت من بسازند اما مگر مهم است؟ Entity Framework از ORM من قوی تر است! پس جدیدترها کدنویس های بهتری هستند. اما پیزی که به من کمک میکند، تجارب برنامه نویسی من هستند. برای مثال شاید کمتر برنامه نویس مبتدی ای باشد که بداند دیتابیس را باید چطور طراحی کرد تا بتوانیم فاکتورهای فروش را به بهترین روش در آن ذخیره کنیم و یک عالم مثال های دیگر.

منبع

شیوا محمدی