مایکروسافت یا اپل؟

شاید اگر ۵ سال پیش فردی می گفت که روزی مایکروسافت به اولین شرکت، با ارزشی معادل یک تریلیون دلار (۱۰۰۰ میلیارد دلار) بدل می شود، این حرف جدی گرفته نمی شد.

در آن زمان شرکت ساکن ردموند ارزشی کمتر از ۲۵۰ میلیارد دلار داشت. ولی بر اساس جدیدترین تحلیل ها ممکن است این کمپانی به مهمترین رقیب اپل در راستای کسب مقام اولین شرکت تریلیون دلاری بدل شود.

ارزش مایکروسافت ۶۵۰ میلیارد دلار و ارزش اپل ۸۷۰ میلیارد دلار است، ولی رشد اخیر مایکروسافت سریعتر بوده

 

Apple and Google

Microsoft may soon be worth $1 trillion

در سال ۲۰۱۴ که ساتیا نادلا مدیریت مایکروسافت را به دست گرفت، خدمات محاسبات ابری را در رأس فعالیت های کمپانی قرار داد. بدین ترتیب پلتفرم ابری آژور در کنار نرم افزار آفیس ۳۶۵ ویژه کسب و کارها موجب شد سهام شرکت ساکن ردموند به سرعت رشد کند و به مقدار ۶۵۰ میلیارد دلار کنونی برسد. حالا با رشد حدود ۵۰ درصدی ارزش سهام، کمپانی مذکور می تواند به اولین  شرکت تریلیون دلاری جهان بدل شود.

این موضوع با توجه به رشد بسیار سریع ارزش سهام کمپانی مذکور دور از ذهن به نظر نمی رسد. البته فراموش نکنیم که اپل در این زمینه جلوتر است و ارزشش در حدود ۹۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود.

تنها در سال ۲۰۱۷ ارزش سهام مایکروسافت بیش از ۳۵ درصد رشد داشته و در ۵ سال اخیر نیز رشدی ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده. بر اساس گزارش ها میزان رشد این کمپانی نسبت به اپل و آلفابت بالاتر بوده.در حال حاضر ارزش اپل ۸۷۰ میلیارد دلار و ارزش آلفابت ۷۲۵ میلیارد دلار برآورد می شود. از سوی دیگر آمازون نیز با ارزش کنونی حدود ۵۶۰ میلیارد دلار، به سرعت تلاش می کند خود را به سه رقیب دیگر برساند. این کمپانی نیز در سال های اخیر توانسته به لطف خدمات ابری خود رشد ارزش سهام خود را سرعت بخشد.

همچنین فیسبوک که اکنون ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد پتانسیل پیوستن به این رقابت را دارد.

منبع:jump-co

مجید مرادی