شایعاتی در مورد تلاش گوگل در جهت توسعه سیستم عاملی برای جایگزینی کروم و اندروید به گوش می رسد!

اگر در سال ۲۰۱۷ تنها یک چیز یاد گرفته باشید، این است که نباید به نوشته های دنیای اینترنت اعتماد کنید! برای مثال شاید شنیده باشید که گوگل در حال کار بر روی یک سیستم عامل یکپارچه برای جایگزینی سیستم عامل گوگل کروم و اندروید است. این آمار و نتایج و شایعات همگی با هم جمع می شوند و در نهایت شما را متقاعد می کنند که گوگل به زودی این سیستم عامل شگفت انگیز، اسرارآمیز و قدرتمند را عرضه خواهد کرد.

اما حقیقت چیست؟

گوگل در حال تحقیق و بررسی سیستم عاملی متن باز به نام Fuchsia است.

گوگل، کدهای فیوشا را اولین بار در آگوست ۲۰۱۶ در سایت GitHub قرار داد. فیوشا بر خلاف گوگل کروم و اندروید مبتی بر لینوکس نیست و هسته آن Zircon است! در ابتدا Zircon به عنوان سیستم عاملی ریل تایم طراحی شده بود؛ اما کشف شد که فیوشا را می تواند به عنوان سیستم عامل هر دستگاهی به حرکت در آورد. از اینترنت اشیا تا ساعت ها و گوشی های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها و کامپیوترها و حتی چراغ های راهنمایی و رانندگی و دستگاه های خودپرداز و … !

در ادامه، فیوشا در ماه مه ۲۰۱۶ دارای رابط کاربری مخصوص خود شد و در ماه نوامبر از زبان برنامه نویسی سویفت اپل پشتیبانی کرد. Flutter به عنوان کیت توسعه نرم افزاری برای فیوشا در نظر گرفته شد که پیش تر نیز برای ساخت سیستم عامل های گوگل کروم و اندروید استفاده شده بود. موتور گرافیکی Flutter برای این محصول گوگل بهینه سازی گردید. رابط کاربری هم با وسواس زیادی در حال تکمیل است.

و این تنها چیزی است که ما می دانیم. اما حالا بیایید نگاهی به شایعات بیاندازیم!

بر اساس مشهورترین این شایعات گفته می شود که فیوشا قادر خواهد بود همه کار انجام دهد، همه جا اجرا شود و از همه چیز پشتیبانی کند! طبق این پیش بینی فیوشا جایگزین سیستم عامل گوگل کروم، اندروید و اندروید پوشیدنی خواهد شد. برنامه های همه آنها را اجرا خواهد کرد و به دوران حکومت اندروید و سیستم عامل گوگل کروم پایان خواهد داد!

شایعه افسانه ای دیگر از قدرت اسرارآمیز فیوشا و چوب جادویی اش برای حل تمام مشکلات اندروید داستان ها می گوید و از حل مشکلات کندی و بد به روز شدن های اندروید و افزایش عملکرد کروم بوک ها دم می زند! هر چند شتاب و رقابت برای گسترش کروم بوک ها و استفاده دو میلیارد نفر در دنیا از اندروید و وجود بیش از سه میلیون اپلیکیشن اندروید در گوگل پلی، ریسک کردن گوگل برای کندن گور این دو سیستم عامل را می توان با خودکشی از نوع نهنگ آبی مقایسه کرد! اما صبر کنید؛ آیا واقعا عرضه فیوشا کشتن اندروید و سیستم عامل گوگل کروم است؟ پاسخ تنها یک کلمه است، بله.

تولید یک سیستم عامل با میلیون ها خط برنامه نویسی سال ها طول خواهد کشید و هزاران نفر را درگیر خود خواهد کرد و حتی اگر اینچنین هم شود تا سال ها اندروید و سیستم عامل گوگل کروم به حیات خود ادامه خواهند داد تا زمانی که فیوشا به یک سیستم عامل عمومی و فراگیر تبدیل شود. این احتمال می رود که تا پنج سال آینده گوگل پشتیبانی خود را از اندروید پایان دهد. با این حال حتی آن زمان نیز بعید است سیستم عامل گوگل کروم به زانو در بیاید.

اما احتمالات واقعی در اعماق افکار گوگل مخفی است. درست جایی که گوگل به فکر توسعه فیوشا برای قبضه آینده است. برای دادن سرعت و ساختن آینده بعد از دوران لینوکس که در آن سرعت با انعطاف ترکیب شده است. پایگاه های مشترک ایجاد خواهد شد و پردازش سرعت می یابد و نرم افزار ها پشتیبانی از همه جور پلتفرمی را خواهند داشت!

با این توضیحات، زیباترین این شایعات، آمدن این منجی همه فن حریف در آینده نزدیک است، یعنی امسال در ۲۰۱۸ !

منبع

شیوا محمدی