امروزه مدیرعامل ۷ شرکت از ۱۰ شرکت بزرگ دنیا مهندس هستند. کدام ویژگی در مهندسان باعث شده است که این افراد مهارت های رهبری داشته باشند؟

در گذشته مردم معتقد بودند که برای مدیرعامل شدن باید مدرک مدیریتی یا مالی داشته باشند. اما امروزه همه چیز تغییر کرده است و مدیرعامل ۷ مورد از باارزش ترین شرکت های دنیا مهندس هستند. البته جای تعجب نیست که همه ی آن ها از جمله اپل ، آلفابت ، مایکروسافت ، آمازون ، فیسبوک و تنسنت بزرگ ترین شرکت های سیلیکون ولی هستند.

مایک فارلی ، هم بنیان گذار و مدیرعامل شرکت Tile است. دستگاه ها، شبکه و اپلیکیشن آن ها از گم شدن دسته کلید، موبایل و... کاربران جلوگیری می کند. فارلی مهندس نرم افزار است و تا قبل از راه اندازی کسب و کار خودش هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداشت. او مجبور بود موضوعات زیادی مانند ساختن محصولات پرطرفدار و قوانین بازاریابی را یاد بگیرد تا بتواند شرکت خودش را راه اندازی کند. او اعتقاد دارد که مهارت های مهندسی در این زمینه به او بسیار کمک کرده است. در ادامه ی این مقاله ی زومیت به بررسی دلیل این موضوع از زبان خودش می پردازیم:

۱- مهارت در پیدا کردن مشکل و حل مسئله
اولین شغل من در دنیای تکنولوژی این بود که مسئولیت تضمین کیفیت نرم افزارها را برعهده داشتم. این موضوع به من کمک کرد که امروزه بتوانم قبل از مشتری ها ایرادات محصول را پیدا کنم. شرکت ما محصولات زیادی در شکل ها و اندازه های گوناگون تولید می کند و من سعی می کنم همیشه از چشم مشتری به آن ها نگاه کنم. اینکه چه چیزی شکل ظاهری آن ها را نامناسب می کند و چه چیزی ممکن است باعث شود به خوبی کار نکنند.

زمانی که مشکل را شناسایی کردید باید به دنبال راه حل باشید. حل کردن مسائل یکی از مهم ترین مهارت هایی است که در رشته ی مهندسی یاد می گیرید. استراتژی های زیادی برای پیدا کردن مشکلات و ارائه ی راه حل برای آن ها وجود دارد. خاطره ی مشترک دوران کودکی تمام مهندس ها این است که قطعات الکترونیکی دستگاه های مختلف را جدا و دوباره سرهم بندی می کردند. مهندس ها مخرب نیستند؛ بلکه دوست دارند بدانند ابزارها چگونه کار می کنند و باز کردن قطعات بهترین راه حل این موضوع است.

۲- پذیرفتن شکست به عنوان بخشی از فرآیند
اگر می خواهید کسب و کار خود را یک شبه رشد دهید باید اهل ریسک کردن باشید. این یعنی ممکن است در طول مسیر بارها با شکست مواجه شوید. اگر با هر بار شکست بتوانید دوباره برخیزد و از تجربیات خود درس بگیرید می توانید خودتان را دوباره پیدا کنید و حتی خیلی سریع تر از رقبا رشد کنید. بسیاری از مردم در مورد شکست احساس ناامنی می کنند؛ اما مهندسان می دانند که شکست یعنی یک پله به جواب نزدیک تر شده اند. توماس ادیسون می گوید: «من هرگز شکست نخوردم؛ بلکه توانستم ۱۰ هزار راهی را پیدا کنم که من را به جواب نمی رساندند.» این معنای اصلی کشف و اختراع است.

۳- فرهنگ یادگیری مداوم
ما در دورانی زندگی می کنیم که همه چیز با سرعت زیادی در حال تغییر است. آیا باورتان می شود تنها ۱۰ سال از عمر آیفون می گذرد؟ مهندسان طوری تربیت می شوند که نسبت به یادگیری مشتاق باشند. زمانی که در دانشگاه تحصیل می کنید، با چند زبان برنامه نویسی آشنایی پیدا می کنید؛ اما ممکن است زمانی که فارغ التحصیل می شوید این زبان ها قدیمی و از رده خارج شده باشند. شما به عنوان یک مهندس باید مدام در حال یادگیری موضوعات جدید باشید. این موضوع در مورد کسب و کار نیز صدق می کند. باید موضوعات روز دنیا را پیگیری کنید و قبل از رقبا به فکر پیدا کردن راه حلی برای آن باشید.

داشتن مدرک مهندسی یک امتیاز محسوب می شود اما باید بتوانید نقاط ضعف آن را نیز تشخیص دهید. بازاریابی، فروش، امور مالی و منابع انسانی موضوعاتی هستند که در هیچ کدام از درس های مهندسی تدریس نمی شوند؛ اما برای اداره ی کسب وکار ضروری هستند. به یاد می آورم که خودم نیز اصول حسابداری را از روی کتا ب های مقدماتی یاد گرفتم. کلید اصلی تبدیل شدن از یک مهندس به مدیرعامل این است که فروتن و کنجکاو باشید.

منبع

 

شیوا محمدی