سلام این مطلب و چند روز پیش داخل سایت نوشتم و تصمیم گرفتم که به عنوان اولین مطلب داخل "تاپ دو" هم قرار بدم :)

در ابتدا توضیح بدم که اپلیکیشن های Native در واقع همان روش تولید برنامه هستند که کمپانی سازنده دستگاه یا سیستم عامل آن را پیشنهاد کرده است برای مثلا گوگل برای طراحی اپلیکیشن های اندروید جاوا و جدیدا هم کاتلین و معرفی کرده همچنین شرکت اپل هم برای ساخت اپلیکیشن های iOS زبان سویفت و عرضه کرده است تمام این کمپانی علاوه بر مشخص کردن زبان برنامه نویسی خاصی SDK های موجود را نیز در اختیار شما قرار می دهند.

اگر خلاصه بخوایم بگیم شما نمیتونید با زبان جاوا و SDK گوگل برای سیستم عامل iOS برنامه بنویسید, این یعنی اگر شما قصد طراحی اپلیکیشن برای کسب و کار خود را دارید مجبور هستید به برنامه نویس مختلف اندروید و iOS سفارش کار دهید که طبیعتا هزینه تقریبا دو برابری باید بپردازید.

اینجا بود که فریموورک های Cross Platform یا چند سکویی اهمیت پیدا کرد یعنی با استفاده از یک زبان برنامه نویسی این قابلیت و دارید که برای چند سیستم عامل اپلیکیشن تولید کنید ولی آیا این کار مفید هست یا خیر؟

ابزار های موجود برای چندسکویی

اکثر ابزار های موجود برای ساخت برنامه های چند سکویی از تکنولوژی های وب مثل Html, CSS,JavaScript استفاده می کنند که تمام این ها توسط سیستم عامل های اندروید و iOS پشتیبانی می شوند فریموورک هایی مانند Cordova, ionic, phonegap از این قبیل ابزار ها می باشند.

علاوه بر این ها شما میتوایند از Xamarian که از زبان C#  استفاده می کند و موتور بازی سازی یونیتی برای طراحی و اجرا برنامه های چند سکویی استفاده کنید.

طراحی اپلیکیشن

کارایی

با فوایدی که فریموورک های موجود دارند اما عیب بزرگ آنها بحث کارایی و Performance می باشند سرعت اجرای برنامه های Native فوق العاده بالاتر هست و گوشی های هوشمند در اجرای برنامه هایی که با فایل های حجیم CSS, Html ساخته شده به مشکل میخورند البته با افزایش قدرت سخت افزاری گوشی ها هروز شاهد کمتر شدن این مشکل هستیم.

کتابخانه های کمکی

برنامه های Native معمولا سرشار از کتابخونه های کمکی بسیاری می باشند که توسط خود کمپانی و یا  توسعه دهندگان دیگر ساخته شده اند. متاسفانه شما نمی توانید از این کتابخانه ها در طراحی برنامه های چند سکویی استفاده کنید.

بروزرسانی

اپلیکیشن های تجاری موفق معمولا هر ۳-۴ ماه یک اپدیت برای برنامه خود منتشر می کنند که شامل اضافه شدن بخش های بیشتر به برنامه هست از آنجایی که برنامه چند سکویی سرعت توسعه بیشتری دارند و فقط یکبار نوشته می شوند در این بحث برنامه های چند سکویی از Native جلو تر هستند.

انتخاب بین Native و چند سکویی

اگر شما قصد ارائه اپلیکیشنی بزرگ با قابلیت های گوناگون را دارید انتخاب سیستم طراحی Native کاری عاقلانه است ولی اگر فقط قصد دارید یک سری اطلاعات عمومی مثل تماس,ادرس,توضیحات و… درباره شرکت خود را در قالب یک اپلیکیشن ارائه دهید طراحی برنامه بصورت چند سکویی گزینه خوبی به نظر میرسد.

جمع بندی

اگر موارد زیر را میخواهید باید اپلیکیشن Native را انتخاب کنید:

  • کار کردن برنامه بصورت افلاین
  • دسترسی به تمام منابع گوشی
  • سرعت بالا
  • عدم مشکل بودجه
  • کاملا واکشنگرا

و با شرایط زیر اپلیکیشن های هایبرید یا چند سکویی مناسب شما هستند:

  • طراحی در مدت زمان کم
  • اجر بروی تمام سیستم عامل ها
  • واکنشگرایی کمتر
  • نیاز به اینترنت برای دانلود محتوا

 

منبع: آتیس کد

حسام