آیا می خواهید بدانید که وبسایت جدیدتان از جدیدترین کدهای برنامه نویسی بهره می برد؟ خبر خوب اینکه طراحان مرورگر اج مایکروسافت موفق به طراحی ابزار جدیدی با نام «سونار» ( sonar ) شده اند که قادر است عملکرد و امنیت وبسایت شما را به طور دقیق و تخصصی بررسی کند.سونار ژوئیه امسال ابتدا به عنوان یک پروژه اهدایی به جاوا اسکریپت معرفی شده بود و حال تمامی افرادی که هر نوع سایتی از سایت های اینترانت ( Intranet ) گرفته تا فروشگاه های آنلاین را مدیریت و اداره می کنند، می توانند از این ابزار استفاده کنند. ضمنا مایکروسافت از برنامه نویسان برای ارتقاء هرچه بیشتر این ابزار دعوت به عمل آورده است.

علاقه مندان با ورد به وبسایت سونار و وارد کردن آدرس وبسایتشان می توانند این ابزار را به کارگرفته و توسط آن عملکرد، امنیت، قابلیت ها، دسترسی و مشکلات مرتبط با اپلیکیشن های تحت وب را به طور دقیق بررسی و ارزیابی کنند. پس از اینکه بررسی های لازم انجام شد، سونار ابتدا لیست خطاهای یافت شده را اعلام و دلایل رخ دادن آنها را به طور کامل بیان خواهد کرد و همچنین با هایلایت کردن قطعه کدهای اشتباه، راه های ممکن جهت حل آنها را نیز ارائه می کند.

«آنتون مونتلا» مدیر ارشد برنامه نویسی مایکروسافت اج درباره این ابزار گفته که سونار به جای اینکه کدهای وبسایت را فقط آنالیز کند، آنها را به صورت جداگانه اجرا می کند تا بتواند نتایج دقیق تری را کسب کرده و همچنین از این طریق عملکرد و ظرفیت وبسایت کاربران را افزایش دهد.

سونار در حال حاضر از طریق این آدرس قابل دسترسی است و در آینده نزدیک به ویژگی های جدیدتری نیز مجهز خواهد شد که از جمله آنها به پلاگین های مختص کدهای ویژوال استودیو، اعمال تغییرات دلخواه در اپلیکیشن های تحت وب و پیشتیبانی از ویژگی های جدید جهت تست دقیق تر امنیت، عملکرد و دسترسی وبسایت ها می توان اشاره کرد.

منبع

شیوا محمدی